Šedý zákal neznamená jen ztrátu barev

Katarakta čili šedý zákal, je celosvětově nejčastější příčinou slepoty u starších lidí. Ve věku nad 65 let se týká dvou třetin obyvatel, ve skupině nad 75 let je ještě více. Na počátku se projevuje mírným zakalením čočky, které nemusí vidění výrazně ovlivňovat, ale postupně se vyvíjí v závažné onemocnění. Jaké jsou dnešní možnosti léčby?

Šedý zákal je porucha průhlednosti oční čočky, která snižuje kvalitu vidění. Může se objevit kdykoliv. V mladším věku se šedý zákal vyskytuje méně, zpravidla jako následek úrazu, užívání určitých léků nebo jako součást jiného onemocnění. Katarakta může být i vrozená – zpravidla jako důsledek zevních vlivů v době těhotenství matky.

Protože je součástí přirozeného stárnutí oka, většinou se tedy šedý zákal objevuje u starších lidí. Tím, že se věk dožití zvyšuje, přibývá i lidí s tímto očním onemocněním. Zkalení čočky se v průběhu měsíců či let od prvních projevů zvětšuje. Dochází k podstatnému zhoršení zraku, které provází zamlžené vidění a často také částečné zkreslení pozorovaného obrazu nebo vnímaných barev.

„Odkládat operaci není rozumné,“ říká lékařka

V nejrozvinutějších zemích potká operace šedého zákalu každého čtvrtého člověka. Operace je přitom jedinou možnou léčbou této nemoci. Zkalená čočka je při ní nahrazena umělou, průhlednou. K operaci se přistupuje zpravidla v momentě, kdy se horší vidění stává pro člověka zdrojem významných každodenních obtíží. Pacient je indikován k operaci ve chvíli, kdy mu šedý zákal začne vadit. To, kdy tato chvíle nastane, je individuální. Zatímco někdo požaduje operaci velmi brzy, jiný má pokročilý šedý zákal a na operaci nechce. Odkládat operaci ale není rozumné,“ říká primářka MUDr. Věra Kalandrové z brněnské oční kliniky Lexum. Ta dále vysvětluje důvody, proč je vhodnější jít na operaci dříve: „S pokročilým šedým zákalem stoupá procento komplikací, a i pooperační rehabilitace bývá horší a delší. Nehledě na to, že s horším viděním bývá pacient ohrožen úrazem, nevnímá dobře barvy, neměl by řídit auto a celkově má horší kvalitu života. Operace pacienta nijak nezatíží, proto není důvod řešení šedého zákalu odkládat.“

Rozhodnutí, kterou nitrooční čočku zvolit, je na pacientovi

Operaci předchází pečlivé oční vyšetření, základní interní předoperační vyšetření a také konzultace s lékařem. Ten pacientovi nabídne varianty řešení jeho problému. K nim patří především možnost volby umělých nitroočních čoček, které jsou při operaci do oka mikrochirurgicky implantovány. „Lékař doporučí pacientovi nejvhodnější varianty, konečné rozhodnutí, jakou nitrooční čočku zvolit, je ale na pacientovi. Lékař vybírá dle lékařské indikace i toho, zda je oko jinak zdravé, nebo je nutné přihlížet k dalším chorobám,“ upřesňuje primářka z kliniky LEXUM.

„Pojišťovny hradí základní typ nitrooční čočky, samozřejmě i základní čočky jsou na našich klinikách z vynikajícího materiálu a velmi kvalitní. Pokud ale pacient požaduje nejdokonalejší vidění, jakého lze dosáhnout, volí si čočku asférickou a v případě, že má astigmatismus, čočku asférickou torickou. Se všemi těmito čočkami vidí pacient ostře na jednu vzdálenost. Pokud se chce zbavit i brýlí na střední vzdálenost a do blízka, volí dále čočku víceohniskovou nebo trifokální.“

Pacient by měl být před operací ve stabilizovaném zdravotním stavu. Důležitá je také psychická pohoda. Proto mohou pacienti před zákrokem užívat anxiolytika (léky na zmírnění strachu). „Operace probíhá v místním znecitlivění kapkami a trvá krátkou dobu, cca 15 minut. Po operaci pacient odchází s doprovodem domů. Ráno si sundá obvaz a jde na kontrolu ke svému očnímu lékaři. Vidění je většinou už druhý den pěkné. Našim pacientům doporučujeme, aby se zhruba měsíc po operaci vyhýbali fyzicky těžké práci a sportu. Také nedoporučujeme koupání v bazénech, koupalištích, saunách atd. Ženy by si neměly líčit oči. Lehké domácí práce, sledování televize, práci s počítačem a čtení může pacient dělat od druhého dne po operaci.“

U některých pacientů se šedý zákal objevuje jen na jednom oku – operuje se tedy jen postižené oko. V případě šedého zákalu na obou očích, se zákrok provede nejprve na jednom a s odstupem 1–2 týdnů pak i na druhém oku.

Po operaci je většina pacientů schopna odejít s doprovodem domů. Den po operaci zkontroluje stav oční lékař, vidění přitom bývá již v pořádku.

Marta Molínová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *