Jak správně užívat antibiotika

Alphega lékárny spustily na svých pobočkách preventivní poradenskou kampaň zaměřenou na správné užívání antibiotik. V termínu od 9.2. do 8.3. je možné lékárny navštívit a získat potřebné informace, rady a zásady správného užívání antibiotik přímo od odborníků.

Antibiotika jsou přípravky určené k léčbě infekčních onemocnění způsobených bakteriemi. Neužívají se tedy k léčbě virových infekcí, jako je běžné nekomplikované nachlazení nebo chřipka. Pokud jsou antibiotika předepsána, je důležité dodržovat určité návody, aby se předešlo snížení jejich účinnosti a aby se minimalizovaly případné vedlejší účinky.

Viry nebo bakterie?

„Antibiotika nejsou účinná proti virovým onemocněním. Proto je před zahájením léčby důležité určit, zda je nemoc bakteriálního či virového původu.

V diagnostice může pomoci domácí CRP test, který je běžně k dostání v lékárnách,“ říká PharmDr. Hana Chudobová z Alphega Lékárny Ve Spálené v Praze. Díky CRP testu je tak možné snadno a rychle zjistit, zda má užívání antibiotik smysl.

Zásady bezpečného užívání antibiotik

Pokud pacient začne antibiotika užívat, měl by se řídit určitými zásadami: měl by je užívat přesně podle předepsaného dávkování a vždy by měl dokončit léčbu i přes zlepšení příznaků, negativní vliv antibiotik je také vhodné eliminovat užíváním vhodných probiotik. Všechny nežádoucí účinky by měl pacient konzultovat se svým lékařem nebo lékárníkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *