Kvalitní život i během přechodu a po něm

Období přechodu ženy zpravidla očekávají s obavami. Nepříjemné návaly, osteoporóza, zhoršení sexuálního života… To jsou nejdémonizovanější projevy přechodu. Je však třeba si uvědomit, že k přechodu a k menopauze dochází u všech žen bez rozdílů. Přechod je děj přirozený, který může probíhat zcela bez potíží a skutečnost, že část žen potíže má, nemůže být důvodem, abychom se na tuto část života dívali jako na něco, čeho bychom se měli obávat, protože se potíže dají s úspěchem léčit.

Příznaky přechodu
Ženy by měly aktivně přistupovat ke svému zdraví k vlastnímu zdraví a případné příznaky včas řešit. Prof. MUDr. Josef Donát, DrSc., zakladatel České menopauzální společnosti, popisuje možné obtíže: „Nejde jen o kvalitu života, zhoršenou pocením a psychickými problémy, ty se dají „přetrpět“. Horší už to je se zlomeninami a ischemickou nemocí srdeční. Ty se často přetrpět nedají. U žen před přechodem je riziko srdečních a cévních nemocí malé, do jisté míry je chrání vlastní estrogeny, zdaleka nedosahuje rizika u mužů. Po přechodu se však tento poměr rychle obrací a riziko u žen převyšuje riziko u mužů. Ženy také častěji na infarkt myokardu umírají. Navíc s věkem se zvyšuje riziko rakoviny prsu, plic, tlustého střeva a v podstatě všech rakovin.“

Hormonální léčba
Díky preventivním vyšetřením může gynekolog posoudit příznaky a rizika estrogenního nedostatku a doporučit vhodnou hormonální léčbu. Prof. MUDr. Josef Donát, DrSc. vyjmenovává moderní možnosti: „Především je třeba zdůraznit, že dnes léčíme přírodním nízkodávkovým estradiolem a přírodním progesteronem nebo progestiny v podobě polykacích tablet. U estrogenů dáváme přednost lékovým formám, které neprocházejí zažívacím traktem, ale vstřebávají se přímo do krevního oběhu přes kůži, případně přes sliznici. K těmto formám patří náplasťová, gelová nebo sprejová forma. Estradiol a progesteron lze také podávat vaginálně, kde se vstřebává vaginální sliznicí. Náplasti, ať již estradiolové nebo kombinované s progestinem, se aplikují na kůži 2x nebo 1x týdně, estradiolový gel a sprej se na kůži aplikuje 1x denně. Sprej má tu výhodu, že jeho dávku lze přesně odměřit od 1 do 3 střiků, což ostatní lékové formy neumožňují, rychle zasychá, má účinnost i na zpocené kůži i po předchozím ošetření kůže opalovacím krémem.“ Léčba trvá minimálně 5 let, kdy by se měl učinit pokus o její vysazení. Vše je ale individuální, a tak výjimkou nejsou ani ženy, které hormonální léčbu potřebují až do věku 70 a více let. Léčbu je vhodné přerušit nebo vysadit naráz, není vhodné postupné snižování dávek.

A co sex?
Především, a platí to vlastně pro všechna životní období, ženy (ani muži!) nesmí v období přechodu zapomínat pečovat o partnerský vztah. Pravdou je, že přechod neovlivňuje sexuální život ve smyslu snížení libida a prožitku. Poruchy sexuálního života, které v přechodu a častěji po menopauze vzniknou, nejsou zapříčiněny vlastním přechodem, ale spíše narušením partnerského vztahu mezi mužem a ženou.
Kombinace správné životosprávy, provozování vhodného sportu (doporučuje se chůze s holemi, jóga, pilates, plavání či jízda na kole) a hormonální léčby ženám po menopauze nejen prodlužuje život, ale hlavně prodlužuje život kvalitní ve všech jeho podobách!