Jaké zboží nelze vrátit, přestože jste je koupili přes internet?

Pokud jste zakoupili zboží či službu prostřednictvím internetu, máte díky evropskému právu možnost do 14 dnů odstoupit od smlouvy (vrátit zboží), a to bez udání důvodu. To platí i v jiných případech, kdy jste smlouvu uzavřeli takzvaně distančním způsobem – tedy třeba po telefonu, odpovědí na nabídku v katalogu, nebo mimo prostory obvyklé k podnikání. Existují však výjimky.

Jaké zboží nelze bez udání důvodu do 14 dnů vrátit prozradí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Zájezdy, jízdenky a letenky


Pokud na internetu zakoupíte zájezd, zákon vám sice umožňuje od smlouvy odstoupit, ale bez sankce to nebude. Stornopoplatek mnohdy dosahuje výše ceny zájezdu. Podobně je to s přepravou cestujících. Nakupujete-li jízdenky či letenky přes internet, pozorně si přečtěte obchodní podmínky. Ty mohou upravovat možnost odstoupit od smlouvy a nepoužitou jízdenku vrátit, není to však zákonná povinnost přepravce ani zprostředkovatele.

Potraviny a zboží běžné spotřeby

Další oblastí jsou dodávky potravin, nápojů a tzv. jiného zboží běžné spotřeby do domácnosti. Výjimkou je i smlouva uzavřená prostřednictvím prodejního automatu. Jakmile vám automat zboží vydá, nemůžete se domáhat toho, aby si ho vzal zpět.

Zboží na míru

Prodejci nelze vrátit zboží, které bylo upraveno na míru podle přání spotřebitele. Nejčastěji se to může týkat např. oblečení, které si necháte zkrátit z konfekční velikosti, nebo kusu nábytku, který si necháte seříznout na míru. Něco jiného jsou ale různé sestavy komponentů, které dohromady tvoří určitou věc. Pokud si z dílů, stěn a polic necháte sestavit skříň či obývací stěnu a nejedná se o žádnou speciální úpravu tvořenou jen na přání zákazníka, pak se o výjimku nejedná. Úprava zboží dle přání zákazníka není to samé jako zhotovení věci na zakázku. Vyberete-li si věc z online katalogu a bude-li ji muset někdo vyrobit, lhůta na rozmyšlenou běží od doručení výrobku.

Zboží v uzavřeném obalu

Tato výjimka se týká zboží, které je v uzavřeném obalu, a po vyjmutí z obalu není možné jej vrátit z hygienických důvodů. Ustanovení míří na situace, kdy je zboží z hygienických důvodů znehodnocené, neprodejné a mohlo by představovat pro další prodej zdravotní riziko. Jedná se zejména o věci, které se používají k intimním potřebám nebo k osobní hygieně, jako jsou kartáčky na zuby. Ne každý obal, který prodejce označí za uzavřený, má funkci hygienické nebo zdravotní ochrany. Například roztržení igelitového sáčku, ve kterém se nachází bavlněné tričko, rozhodně nezpůsobí nemožnost tričko po vyzkoušení vrátit.
Kupujeme-li hudbu, video či počítačové programy, lze je vrátit jen do okamžiku, než porušíte jejich původní obal. Když je nechcete na hmotném nosiči (CD, DVD, blue-ray…) a po zaplacení si je stahujete rovnou do počítače, pak můžete odstoupit jen do chvíle, než stahování začne. Těžko by prodejce zabránil, aby se obsah kopíroval a spotřebitel si tak udělal prakticky bezplatnou půjčovnu. Z podobných důvodů se do výjimek řadí i noviny, periodika a časopisy, nikoliv ale knihy.

Služby

S rozmyslem je třeba objednávat služby jako je ubytování, doprava, stravování nebo jiné náplně volného času, kdy je určeno, v jakém termínu budou poskytnuty. Zde nemusí být jednoduché se vyvázat a podnikatel může chtít, abyste zaplatili službu, kterou jste si objednali, i když ji nakonec nebudete moci využít. Lístky do kina, na koncerty či na sportovní utkání, které nemůžete po zakoupení využít, je pak lepší někomu přenechat, protože neumožní-li to poskytovatel služby ve svých podmínkách sám, nemusí přijmout odstoupení od smlouvy.
Pozvete-li si domů po telefonu opraváře, rovněž uzavíráte smlouvu, kterou nelze zrušit bez udání důvodu. Třeba takovou opravu pračky byste vraceli velmi těžko. Na druhou stranu, pokud opravář při své návštěvě „přibalí“ ještě novou vodovodní baterii či náhradní díly, které jste výslovně neobjednávali předem, pak opět máte 14 dní na rozmyšlenou.

Další výjimky

Příliš se v praxi nesetkáváme s tím, že by si spotřebitelé kupovali zboží nebo služby, jejichž cena podléhá výchylkám finančního trhu, ke kterým může dojít během lhůty na odstoupení. Pokud byste si ale jako spotřebitelé chtěli koupit zlaté cihličky a bezprostředně po nákupu by jejich cena spadla na polovinu, máte bohužel smůlu, prodejce jejich původní cenu nemusí vrátit. Podobnou výjimku má i alkohol, který by měl prodejce dodat po uplynutí 30 dnů od jeho zakoupení a jehož cena opět závisí na výchylkách trhu, které podnikatel nemůže ovlivnit.
Pokud by vám někdo tvrdil, že nemůžete vrátit zboží zakoupené přes aukční server jako Aukro nebo E-bay, pak lže. Prodává-li podnikatel, platí pro něho stejná pravidla, jako kdyby prodával na vlastním e-shopu. Zákon upravuje jen nemožnost odstoupit od smlouvy uzavřené ve veřejné dražbě podle zákona, který takové dražby upravuje. Na mysli má například soudní prodej zástavy nebo dražbu věcí, které byly zabaveny exekucí či výkonem rozhodnutí.

Autorem je Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *