Do Slavkova na Napoleona! Na zámku otevřeli multimediální výstavu přibližující slavnou bitvu

Jak to vypadalo uprostřed jedné z nejkrvavějších bitev v evropských dějinách? Jak těžká a složitá je šavle nebo puška ruského, francouzského či rakouského vojáka? Proč město, známé v Čechách, na Moravě a ve světě i pod názvem Austerlitz, tolik přitahovalo významné osobnosti a rody?

Nejen to můžou zjistit a prožít návštěvníci v zrekonstruovaných zámeckých konírnách a jízdárnách ve Slavkově u Brna. Město zde totiž otevřelo novou expozici s názvem Austerlitz - malé město velkých dějin.

Tento víkend (28. - 29. 6.) se zde uskuteční jedna z největších přehlídek historických vozidel v Česku 21. Oldtimer festival. V zámeckém parku zaparkuje téměř 1200 veteránů. Pořadatelé očekávají, že během dvou dnů opět dorazí přes 10 tisíc návštěvníků.

Lidé, kteří zamíří od pátku do Slavkova u Brna, můžou v zámeckých prostorách na vlastní kůži prožít atmosféru slavkovského bojiště. Na něm se před 209 lety odehrála jedna z nejslavnějších bitev Napoleonova tažení.


„Jsem velmi rád, že opět můžeme zpřístupnit tyto zrekonstruované zámecké prostory a nabídnout tuzemským i zahraničním návštěvníkům to, po čem tak dlouho volali – ucelenou a moderní výstavu přibližující nejen tuto krvavou historickou epochu, ale i významné milníky našeho města,“ uvedl starosta města Slavkov u Brna Ivan Charvát.

Hravá a poutavá expozice nejen pro historiky

Autoři výstavy i nadále kladli velký důraz na to, aby návštěvníci měli možnost pochopit historické souvislosti hravou a poutavou formou. V rozsáhlých prostorách jsou rozmístěny nejen unikátní historické artefakty, ale i televize s ukázkovými videi či plastickým modelem s projekcí bitvy. V prostorách se například nachází i vzácná slavnostní šavle maršála Radeckého nebo posmrtná maska Napoleona. Poslední místnost je již čistě interaktivní – nejen děti si zde můžou vyzkoušet, jak těžké byly zbraně vojáků, nebo si můžou nasadit jejich klobouky nebo torny.
„Chceme, aby byla výstava atraktivní nejen pro historiky a milovníky napoleonské tematiky, ale i pro rodiny s dětmi nebo školní třídy,“ vysvětlil ředitel Zámku Slavkov – Austelitz Aleš Šilhánek.
Součástí výstavy je i dioráma, které návštěvníky díky poutavému scénickému provedení a videoprojekci vtahuje přímo do děje bitvy.
V expozici se kromě artefaktů ze soukromých sbírek a českých a moravských muzeí objevují i unikátní předměty z rozsáhlého slavkovského depozitáře. „Expozici chceme stále obměňovat. Za dva roky oslaví Slavkov u Brna 600. výročí od udělení nejstaršího městského privilegia v Čechách, které stojí za to připomínat,“ poodhalil starosta Ivan Charvát.

Praktické informace

Expozice začíná na nádvoří zámku – v prostoru bývalých koníren a jízdáren
• Základní vstupné stojí 120 Kč, senioři 70 Kč,
děti od šesti let, studenti a ZTP 60 Kč
• Návštěvníkům jsou k dispozici audioprůvodci s textem namluveným v pěti světových jazycích (anglický, německý, francouzský, ruský a český jazyk)
• Součástí expozice jsou šatny a zázemí pro návštěvníky. Prostory jsou bezbariérové
• Výstava je díky své interaktivní části vhodná i pro nevidomé

Otevírací doba expozice „Austerlitz – malé město velkých dějin“ v roce 2014 je souběžná s otevírací dobou Zámku Slavkov – Austerlitz, tedy:

Květen (od 15.5.) a září: úterý až neděle 9.00 – 17.00 hod.
Červen, červenec a srpen: denně 9.00 – 17.00 hod.
Říjen, listopad: úterý až neděle 9.00 – 16.00 hod.
Prosinec (do 1.12 – 8.12.): úterý až neděle 9.00 – 16.00 hod.

Zámek Slavkov – Austerlitz
NÁRODNÍ KULTURNÍ PAMÁTKA a TOP VÝLETNÍ CÍL JIŽNÍ MORAVY
• barokní zámek, jedna z nejvýznamnějších architektonických památek na území Moravy;
• roku 1509 získali slavkovské panství pánové z Kounic, kteří jej drželi více než 400 let;
• koncem 17. století stavbu navrhl a částečně zrealizoval na místě původní gotické komendy řádu německých rytířů italský architekt a stavitel Domenico Martinelli z Luccy;
• dostaven nejvýznamnějším členem rodu Václavem Antonínem knížetem z Kounic a Rietbergu;
• v roce 1805 zde po bitvě u Slavkova (Austerlitz) pobýval císař Napoleon;
• zámek má centrální oválný sál zvaný Historický, kde po bitvě u Slavkova podepsali příměří maršál Berthier za Francii a kníže Lichtenstein za Rakousko;
• roku 1919 vymírají Kounicové, získává ho rod Palffy, který však dluhy, které na objektu vázly, nikdy nesplatil;
• po roce 1945 připadá zámek do majetku státu a posléze jej spravuje Památkový ústav;
• v roce 1996 získává budovu zámku Město Slavkov u Brna;
• součástí zámku je zámecký park o rozloze 16 ha, horní parter je ve francouzském stylu, zbytek parku je styl anglický.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.